Taneční sekce

Taneční oddíl byl ve skupině Fortuna založen roku 1999. V současné době se mu věnuje osm členů skupiny.

Jelikož celková koncepce skupiny Fortuna je zaměřena na období středověku, i taneční oddíl se snaží tance k tomuto období přiblížit, i přesto, že čistě „gotické“ tance se nám nedochovali.

Věnujeme se tedy převážně tancům ranně renesančním, z prostředí Itálie konce 15.století a tímto repertoárem tvoříme i taneční koncepci vystoupení. Snažíme se o upřímné zpodobnění tanečního umění dané doby a také kostýmové věrohodnosti.

Samotný repertoár využíváme jak k samostatnému výstupu, tak i ke kombinaci s dalšími oddíly jako vystoupení zahrnující ukázku civilního i vojenského života z různých období. Takto kombinované vystoupení považujeme jako nejzdařilejší koncept historického vystoupení, kde má divák možnost najít to, co ho zajímá a i samotná rozmanitost jednotlivých ukázek nabízí divákovi ucelený přehled o dané době.

Taneční oddíl se věnuje tancům, které čerpáme z těchto pramenů a dokumentů*:

  • Les Basses Danses de Marguerite d'Autriche tzv.Brusselský rukopis (cca.1495)
  • Domenico da Piacenza. De arte saltandj & choreas ducendj, cca 1452
  • Guglielmo Ebreo. De pratica seu arte tripodii, cca 1463
  • Moderna Jacqua. S’ensuyvent plusieurs basses dances, asi 1532
  • Thoinot Arbeau. Orchesographie. 1589

Současné dokumenty:

Jsme otevřeni jakékoli zakázce, nejčastěji však vystupujeme na různých slavnostech, ale i v prostorách hradů, zámků a společenských událostech.

Kamila Dürichová
hejtman tanečního oddílu

* Více informací nejen ohledně tanečních pramenů naleznete na http://blog.rond.cz/prameny/ či na Internetové encyklopedii historického tance http://tanec.tillwoman.net/ nebo na http://www.sca.org.au/del/ddb/